Program Zelená škola

V roku 2019 sa naša škôlka zapojila do programu Zelená škola. Byť zelenší sme sa v našej škôlke snažili aj pred vstupom do programu, avšak, keď sme sa dozvedeli o jeho existencii, bola pre nás len otázka času kedy sa zapojíme. Myšlienky a podstata celého programu je veľmi blízka filozofii, ktorú v našej Montessori škôlke denne žijeme.

Kolégium sme zostavili pomerne rýchlo. Členovia kolégia sú najmä rodičia predškolákov, takže sa od budúceho roka pravdepodobne mierne obmení. Momentálne kolégium tvorí koordinátorka kolégia – Katarína Wagnerová, učiteľka Janka Mozoľová, za rodičov sú to: Andrea Fabišiková, Katarína Lahová, Žofia Kukučková, Martin Lunter. Širšie kolégium tvoria pani upratovačka Bučková a naša pani gazdinka Slávka Kováčová.

Spolu s kolégiom sme sa rozhodli vybrať si ako kľúčovú tému ODPAD. Zhodli sme sa natom, že je to jedna z elementárnych oblastí a pokiaľ v tej nerobíme maximum, ťažko sa zamerať na niečo iné.  Spoločne sme zrealizovali audit a vytvorili akčný plán podľa Metodiky 7 krokov. Do každej fázy projektu sa snažíme v čo najväčšej možnej miere zapájať naše deti a môžem povedať, že témy týkajúce sa životného prostredia ich veľmi oslovujú a chcú byť v oblasti ochrany životného prostredia aktívne.  Teraz náš čaká rok plný realizácie aktivít, ktoré sme si naplánovali, čo vyžaduje najviac práce, ale zároveň sa na túto časť aj najväčšmi tešíme. V akčnom pláne sme sa zamerali nato, ako redukovať množstvo odpadu – začať si čapovať mlieko, kupovať čapovanú drogériu, znovu využívať papier, vymeniť mikroténové sáčky za vlastnoručne ušité vrecká, kompostovanie odpadu, ale aj aktivity zamerané na vzdelávanie nielen deti a rodičov škôlky, ale aj širšieho okolia.

Cieľom nášho zapojenia sa do programu nie je v úzkom kruhu diskutovať o enviroproblémoch, ale meniť myslenie a s ním súvisiace konanie celej komunity škôlky a jej širšieho okolia.

Naše aktivity

Učíme sa triediť odpad...

Mlieko v tetrapakoch sme vymenili za čapované...

V Tihányiovskom kaštieli sme videli a vyskúšali si, ako možno papier zrecyklovať ...

Ako sme si čistiaci prostriedok vyrobili :-)

Kupujeme čapovanú drogériu...

Tešíme sa, že máme blízko škôlky krásny obchodík Saneco s čapovanou drogériou , kde môžeme s deťmi ekologicky nakupovať a viesť ich s láskou k ochrane prírody ♥️🌱

Naše dážďovkové dobrodružstvo:-)

Tak, ako vo väčšine domácností, aj v našej škôlke tvorí najväčšiu časť odpadu bioodpad. Spolu s deťmi sme sa zamysleli, čo sa s tým dá spraviť a tak vzniklo naše dážďovkové dobrodružstvo. Budeme veľmi radi, ak sa nám podarí inšpirovať vás a tiež si vyskúšate aké jednoduché a zábavné je kompostovanie priamo v domácnosti.

Kontakt - SMŠ Montessori Zvolen

Prachatická 1A

960 01 Zvolen

Tel.: 0903 551 061

Mail: montessori.zv@gmail.com

  • SMŠ Zvolen

Kontakt - SMŠ Montessori Banská Bystrica

Trieda SNP 82  (elokované pracovisko)

974 01 Banská Bystrica

Tel.: 0917 962 922

Mail: montessori.zv@gmail.com

Web: www.montessoribb.sk

  • SMŠ Banská Bystrica

Podporiť nás môžete prostredníctvom

MONTESSORI, o.z.

 IČO: 42189411

V mene našich detí ĎAKUJEME.

© 2018 Súkromná materská škola Montessori

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now